Haber

‘Uzay Maceraları Dizisi’nin yazarından Alper Gezeravcı’ya mesaj!

Yazar Nazlı Aspay Şener, ilk Türk astronotun gerçekleştirdiği tarihi görev nedeniyle bir tebrik bildirisi gönderdi. ‘Uzay Maceraları Dizisi’nin yazarı Nazlı Aspay Şener’in duygusal ifadelerle yaptığı açıklama şu şekilde:

“Bir uzay tutkunu, gökyüzü aşığı ve çocukluğundan beri astronot olmak isteyen bir Türk kadını olarak, aksiyom programında farklı ülkelerden 3 arkadaşıyla birlikte uzaya gidecek olan Türk Astronot Alper Gezeravcı’ya teşekkür ediyorum. 3 görev ve Uluslararası Uzay İstasyonunda 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirin.” Sana başarılar diliyorum. Heyecanlıyım ve gururluyum.

Çocukluğumda, Üsküdar’daki evimizin balkonunda, gökyüzündeki yıldızları seyrederken, evrenin sonsuzluğunu merak ederken, “Benim Türkiyem” şairi babam merhum Dilaver Cebeci ile konuşurken, Bir gün mutlaka birlikte uzay yolculuğu yapmayı hayal etmiştik. Bana uzay merakını ve sevgisini aşılayan babamdı. Doğum günlerimden birinde uzayla ilgili dergi ve gazetelerden topladığı bilgileri kesip ansiklopedi haline getirip bana sundu. Oradaki bilgileri okuyup öğrendikçe tıpkı atalarımın yaptığı gibi gözlerimi ve kalbimi gökyüzüne çevirdim.

Babam biz Türkler için gökyüzünün ne kadar değerli olduğunu, Demir Kazık veya Altın Kazık dedikleri Kutup Yıldızını, Gök Tanrı, Gök Börü gibi kavramları anlatırdı. Bir Türk’ün geleceğinin astronomide olduğunu söylerdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” diyerek bunu bize unutturmadığını her zaman hatırlatırdı.

“İşimden ayrıldım. Yıldızlara gideceğim. Ben onların bana uzaklığından yüzbin kat daha fazlasını arzuluyorum. Bu mesafeyi umursamıyorum. Bir gün onlara ulaşacağım. Evimin balkonunda Merih’e bakarken uçan dairelerin gelip beni götürmeyeceğini biliyorum. Kimseden yardım beklemiyorum. Ben güçlüyüm, bu ulaşılmaz yıldızlara kendim gideceğim. “Mutlaka gideceğim, göreceksiniz”

Bunu söylerken babam bir gün bu dünyadan göçüp gitti. Bir gün mutlaka yıldızlara gidecek olanlarımızı ardımızda bıraktı. Yıllar sonra Türk çocuklarına uzay merakını ve uzay sevgisini aşılamak, başlarını kaldırıp gökyüzüne bakmayı unutturmamak için içimde biriktirdiklerimi anlatıp kitaplaştırdım.

Genç Hayat Yayınları’nın yayınladığı Uzay Maceraları adlı bu roman serisinde; 2040 yılında Uçukkaçıkya adlı gezegenden gelen Aygez ve Güngez kardeşler ve robotları Şabalak, “Kaşif” isimli Uzay Mekiği ile yanlışlıkla İstanbul Çengelköy’de Aydınlı anneanne Cevriye ve torunu Şakir Burak’ın yaşadığı evlerinin bahçesine indiler. 1″ ve ardından buradan havalanan, uzayın derinliklerinde 5 farklı gezegene giden ve orada çeşitli maceralar yaşayan kahramanlarımızın hikayesini anlattım.
Yıllar geçti, 2040 artık yakın bir gelecek ve belki de benim daha uzak gelecekleri hayal etmem, inşa etmem gerekiyor. Zaman hızla geçiyor, teknoloji ilerliyor, Türklerin çağı yakalaması gerekiyor. Kim bilir uzay kahramanlarımız Aygez, Güngez, Şabalak, Anneanne Cevriye ve torunu Şakir Burak evrenin bilinmeyen bir köşesinde keşif ve maceralarına devam ediyor.

Bulunduğunuz istasyonda rastlarsanız uzaya meraklı Türk çocuklarından selam getirdiğinizi söyleyin. Bir de Cevriye Nine’ye rastlarsanız, uzayda bile yapmaktan çekinmediği zeytinyağlı sarmasını yemeden ne sizi ne de takım arkadaşlarınızı bırakır.

Sevgili Alper Gezeravcı, bir Türk subayı, bilim insanı ve astronot olarak gerçekleştirdiğiniz bu uzay göreviyle hepimizi gururlandırdınız, umutlandırdınız. Sizi tebrik ediyor, çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını diliyorum. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözünü hatırlatarak Türkiye’nin geleceğine vurgu yaptığınız ve Türk gençliğine örnek olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Gözünüz gökyüzünde, kalbiniz gelecekte olsun.

Göreviniz için tebrikler.

Nazlı Aspay Şener”

UZAY MACERASI SERİSİ

Yazar Nazlı Aspay Şener’in kaleme aldığı Uzay Maceraları serisi kitap tutkunu çocukları bekliyor.

Genç Hayat’ın yayınladığı dizide; “Uzay Maceraları Yeraltı Dünyası“, “Uzay Maceraları Gizemli Ada”, “Uzay Maceraları, Garip Irklar Ülkesi”Ve “Uzay Maceraları Bilinmeyen Planı”Kitaplar içerir.

Kitapların tanıtım bülteni şöyle:

Çözülmüş bir ayakkabı bağı nasıl nefes kesici bir uzay yolculuğunun başlangıcı olabilir?

Filmlerde sürekli başka ülkeleri ziyaret eden uzaylılar İstanbul’da ne yapıyor?

Uzayda bile örgü örmekten çekinmeyen Cevriye Teyze ve torunu Şakir Burak bu yolculukta ne yapıyor?

Kafası karışan robot Şabalak’ın tuhaf konuşmasının sırrı ne?

Karanlıklar Ülkesi Kinya’da kahramanlarımızı bekleyen tehlikeler neler?

Uçukkaçıkyalı kardeşler gezegenlerini kurtarmak için nelere katlanacaklar?

Evrenin keşfedilmemiş köşelerindeki garip gezegenlerdeki maceralara katılmak istiyorsanız kitabın kapağını açın…

Uzay Maceracıları ile bu yolculuğa katılın!

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu