Haber

Unutulan Oyunlar Muğla’da Çocuklar Tarafından Oynanıyor

Muğla’da çocukların unutulan oyunları oynaması için etkinlik düzenlendi.

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Gençlik Merkezi gönüllü gençlerinin düzenlediği etkinlikte, 90’ların çember oyunu, topaç, misket/misket, seksek, ip atlama gibi oyunlar, yakan top, mendil kapma, dokuz taş oynanarak günümüz koşullarında çocukların teknolojiden uzak durması sağlandı. garanti edilir.

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, “Çocuklarımıza en doğal hakları olan sokak oyunu oynama hakkını vermek amacıyla düzenlediğimiz özgün çocuk oyunları etkinliğimizde kültürümüzden gelen sokak oyunlarını düzenledik. İlk kez çocuklarımız sokak oyunları oynama şansına sahip oluyor. Oyunlar çocuklara sorumluluk veriyor.” İşbirliğini öğretir. Çocuğun kendine inanma, karar verme, inisiyatif alma, problem çözme becerilerini geliştirmesine, özgür bir birey olarak gelişmesine ve sosyalleşmesine yardımcı olur. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı sağlıklı bireyler olarak geleceğe hazırlamak insan olarak misyonumuzdur. Teknolojik oyunları yoğun bir şekilde kullanmaya başlayan çocuklarımız Uluslararası Gençlik Merkezimizin başlattığı ve sürdürdüğü klasik özgün çocuk oyunları etkinlikleriyle çocuklar bireysel, sosyal, rekabete dayalı ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlamaya başladı. Toplumun en küçük halkası olan ailenin tamamına çocuklarla dokunup, olumlu yansımalarını gelecek nesillere aktarıyoruz, aynı zamanda bunu okullarda da gönüllülük faaliyetleriyle gerçekleştiriyoruz. Faaliyetlerimize devam edeceğiz. Geçmişten gelen bu oyunların unutulmamasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için istekli gençlerimizle bir köprü görevi üstlendik. “Emeği geçen gönüllü gençlere ve gençlik çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Genç gönüllülerden Musa Eren; “Çocukluğumuzda kendi yaptığımız oyuncak ve oyunları bugün gençlik merkezimizde çocuklarla oynamaktan büyük keyif aldım. Çocuklarla hem yarışlar yaptık, hem de birlikte oyunlar tasarladık. Benim için çok keyifli bir deneyim oldu ve kelimenin tam anlamıyla Türkiye’yi gezdik. Bu bilinçlendirme faaliyetine katkı sağlayan Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum “Yapıyorum” dedi – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu