Yaşam

Parmaklarımızı Neden Çıtlatma İhtiyacı Duyarız? Can Sıkıcı Bir Alışkanlıktan Çok Daha Fazlası Olabilir!

Aslında özel bir sebebi olmayan bu eylemin bize bir zararı var mı?

Hepsinin mantıklı bir açıklaması var. Peki ya uzmanlar bu konuda ne söylüyor?

Gün içerisinde istemsizce yaptığımız parmak çıtlatmak, kiminin hiç hoşuna gitmez.

Kimisi stresten, kimisi sıkıntıdan, kimisi de bilinçsizce yapıyor bu eylemi. Hakkında birçok söylenti çıkan bu durumun aslında bilimsel hiçbir kanıtı yok. Ne eklemlerimizi zayıflatıyor, ne de kısa vadede bize bir zararı var.

Parmak çıtlatmadaki en büyük motivasyon stres ve çıkan sese karşı duyulan histir. Bu ses, insanlar için rahatlatıcı olabiliyor. Tabii yalnızca bununla sınırlı değil. Bazı insanlar parmak çıtlatmanın eklemlerde boşluk yarattığını, bunun da hareketliliği artırdığını düşünüyor.

Baştan söyleyelim, tüm bunların bilimsel bir kanıtı yok!

Eklemlerimizi çekerken ortaya çıkan bu “çıt” sesinin nedeni bilimsel olarak anlaşılamıyor. Hatta bir dönem bu sesin eklem sıvısından veya çöken nitrojen kabarcıklarından geldiğini zannettik. Fakat konuyla ilgili yapılan çalışmalar, eklemin hızla ayrılmasından sonra oluşan negatif basınçtan dolayı bir boşluk olduğunu gösteriyor.

Araştırma sonucu da çıtlama sesinin bu boşluk oluşumu sırasında çıktığını belirtiyor. Uzmanlar, bu sesi çıkarmanın bilimsel olarak bir zararı olmadığını savunuyor.

Parmak çıtlatmayla ilgili iki görüş ortaya atıldı.

Biri kavitasyon, diğeri ise tribonükleasyon. Kavitasyona göre içinde gaz çözünebilen sıvılarda basınç azalınca gaz moleküller, kabarcık olarak açığa çıkıyor. Eklem sıvısıyla bu gaz kabarcıkları birleşerek patlayınca ortaya meşhur “çıt” sesi çıkıyor.

Diğer görüşe göre ise içinde gaz çözünen sıvılarda katı ortamlar birbiriyle temas edince ayrılmaları için daha fazla kuvvete ihtiyaç duyuluyor. Bu ayrılma sürecinde de gaz kabarcıkları ortaya çıkar ve birleşip patlayarak yine o sesi çıkarırlar.

Herhangi bir faydası ya da zararı bulunmayan bu eylem, normalde bir şişlik ya da aksi bir durum oluşturmaz. Eğer parmaklarınızı çıtlattığınızda şişlik, morluk ve olumsuz bir durum gözlemlerseniz doktorunuzla görüşmeniz gerektiğini unutmayınız.

Kaynaklar: Harvard Health, Henry Ford Health, Notre Dame

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu