Haber

Kocaeli İtfaiyesinden selde arama kurtarma eğitimi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, kurum içi eğitimler kapsamında çalışanlarına ‘Su Taşkınlarında Arama Kurtarma’ eğitimi verdi. Antrenman Düzce’de Melen Çayı üzerinde zorlu bir parkurda gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en deneyimli itfaiye teşkilatlarının ortasında yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, çalışanlarına yönelik eğitim faaliyetlerine önem veriyor. Bu kapsamda itfaiyecilere olası her duruma karşı hazırlıklı olmaları için düzenli aralıklarla eğitimler verilmektedir. Son olarak Düzce Melen Çayı’nda ‘Selde Arama Kurtarma’ eğitimi gerçekleştirildi.

Özellikle şiddetli yağışlardan sonra meydana gelen sel felaketlerinde mahsur kalma ve kaybolma vakaları olabiliyor. Bu tür durumlara karşı işçi hizmet kalitesinin artırılması ve arama kurtarma faaliyetlerinde daha aktif operasyonların yürütülmesi amacıyla İtfaiye Önlem ve Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitim Birimi (KOBİTEM) eğitmenleri tarafından ‘Su Baskını Arama Kurtarma’ eğitimi verildi. .

EĞİTİM KONULARI

Düzce Melen Çayı üzerinde gerçekleştirilen eğitimlerde köprü üzerinden iple inme ve halatla inme, Body sal pozisyonu ve drift, yüzme teknikleri, takım halinde suda hareket, Kurtarma halatı kullanımı, Kazazedeye kurtarma halatı atma, bot uygulamaları , tekneyi geri çevirerek, akıntıda tekneyle. Kazazedenin çekilmesi, botlarla seyir, halatlı köprü uygulamaları, köprüde işçilerle kurtarma, köprüde botlarla kurtarma başta olmak üzere arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin birçok bilgi aktarımı gerçekleştirildi.

Eğitimin sonunda uygulamalı tatbikat yapıldı.

Tatbikat sırasında suda mahsur kalan yaralının ihbarı üzerine harekete geçen gruplar, öğrendikleri konuları uygulama fırsatı buldu. suyun dışında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu