Yaşam

Hülya Koçyiğit’in Bu Haftaki Konuğu Hamdi Alkan Oldu

Hülya Koçyiğit, TRT-2 ekranlarında yayınlanan “Film Gibi Hayatlar” programında bu hafta, direktör ve oyuncu Hamdi Alkan’ı konuk etti.

Kariyerinin birinci devirlerinde spor skeçleri yaptığı Özofsayt programıyla ekranlarda olan ve uzun yıllar devam ederek ilgi gören program için başta çekinceleri olduğunu belirten Hamdi Alkan ‘’ Başlangıçta kesinlikle çekincem oldu. Olacak O Kadar, Yasemince vardı… Onlar gerçekten büyük kilometre taşlarıdır. Hele Levent Kırca. Yasemin Yalçın’ın yaptığı tiplemeler. Onların içerisinde kendime yer bulabilmek çok zordu. Bir biçimde buldum seyircimiz sağ olsun izledi. Ne keyifli bana.’’ dedi.

Bülent Ersoy’un en çok yaptığı tiplemelerden biri olduğunu belirten Alkan ‘’Bülent Hanım bir klibinde bir süt banyosu yapıyordu. O süt banyosu ile ilgili biz de çekim yaptık. Onu mizahi bir şekilde ekranlara getirdik. Bir gün telefonum çaldı. ‘’Alo Hamdiciğim. Ay ne hoş tipleme yapmışsın o denli ayol. Vallahi koltuktan düştüm seyrederken, muhteşemdi’’ dedi. çok güldük. Hala da görüşürüz. Allah uzun ömür versin, sıhhat versin. çok değerli bir sanatkarımız Bülent Hanım.’’ dedi.

Güldürmenin güç olduğunu söyleyen Hamdi Alkan ‘’Hakikaten biraz bir zeka istiyor, pratik yanıt istiyor. Bir şeyleri yaratmak istiyor Neyi neyin yanına koyacaksınız ya da hangisinden komik yaratacaksınız hayatı güzel okumak gerekiyor. Zira günümüzde artık o kadar süratli yaşanıyor ki her şey, hayatın önüne geçen bir mizahla karşı karşıyayız. Yani hayat mizahtan daha komik olmaya başladı. Kendisi komik dediğiniz üzere. O çok sıkıntı. Bir de akıllı telefonlarla o kadar süratli ki her şey, anında size bir

yerden bir ileti geliyor. Bakıyorsunuz o gülme hissinizi tatmin ediyorsunuz bir müddet. Bu çok sıkıntı bir şey. Lakin yeniden de insanların yüreğine bıraktığınız o mizah, o his, o çok çok farklı. Biz zannediyorum programlarımızda, sinemalarımızda bir biçimde bunu başardık. Zira birkaç jenerasyon daima bu türlü gördükleri vakit tebessüm ediyorlar. Daima sizde o ışığı görüyorlar. Bu da beni çok keyifli ediyor doğal.’’ dedi.

Yolda yürürken insanların bir gün yine program yapmasını istediğini söyleyen Hamdi Alkan ‘’ Olur, belki bir gün olur ama ben yapar mıyım yapmaz mıyım ya da yapılmasına vesile olurum o vesile olacağım kesin bir şekilde. Çünkü bir şeyleri bazen yerinde bırakmak gerekiyor ama evriliyor. Belki başka bir anlamda belki

güzel bir sinema filmiyle belki başka platformlar da var artık oralarda olur.’’ dedi.

Nasrettin Hocayı canlandırmak isteyen Hamdi Alkan ‘’Bir ara Cem Yılmaz da çok istiyordu da ben şimdi bakıyorum kendime, Cem’den daha büyüğüm yaş olarak. Cem beklesin beni.’’ dedi.

Hamdi Alkan içerik kasveti ile ilgili de samimi açıklamalarda bulundu. Alkan ‘’Dönem işleri yapmak artık çok pahalı. Ama en önemlisi hepimizin yaşadığı bir sıkıntı var. İyi yazılması gereken işler bunlar. Genelde insanlar beni görünce ben nasıl oyunculuk yaparım, beni de meşhur eder misin, diyor. Ben diyorum ki ‘’daha bedelli bir şey var. Şu sıra doğal oyunculuğu küçümsediğim manasında değil. Yazınız efendim. İçeriğimiz problemli, içerik sorunu dünyanın her yerinde var. Tiyatroda, televizyonda genelde sorunlu bir süreç yaşanıyor. Üretim çok azalmaya başladı. Zira

dijitalleşme her ne kadar hayatımızı renklileştirse de biraz daha tembelleştiriyor. Biz her şeyi hazır alıyoruz. O ona iletiyor, o buna iletiyor. Bir biçimde bir tatmin sağlanıyor. Bir biçimde duygusal tatmin. Meğer içerikler çok kıymetli ve ben Türk sinemasının da bilhassa beşerler dönüp baktığı vakit o Yeşilçam’ın büyük bir hazine olduğunu düşünüyorum. Zati bugün bizim yaptığımız bütün diziler Yeşilçam’ın bize açtığı yol ve bize koyduğu senaryolardır. O senaryoların bir biçimde bir kısmı alınıyor. Öteki kıssalarla o denli ya da bu türlü zira güneşin altında söylenmemiş kelam yok.’’ dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu