Haber

Van YYÜ’de lösemili çocuklara yönelik kafe açıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde tedavi gören lösemili çocuklar için kafe açıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Canıbeg Kafe Projesi”nin amacı, çocuk hematoloji servisinde tedavi gören çocukların sağlıklı besinler konusunda eğitim almasını ve organik ürünlere ulaşmasını sağlamaktır.

Kafenin açılışını Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, gazetecilere proje kapsamında çocuklara ve ailelerine sağlıklı beslenme konusunda eğitim verileceğini söyledi.

Hematoloji bölümünde tedavi gören çocukların tedavilerinin uzun sürebileceğini anlatan Şevli, şöyle konuştu:

“Bu süreçte çocuklarımızın sağlıklarına daha hızlı kavuşması için bilinçli gıda tüketimi önemli. Doktorlarımızın girişimi ve Pediatrik Hematoloji Derneği’nin desteğiyle kafe açıldı. Burası sadece bir yer değil. Kurumlarımız destek verecek. Çocuklarımızın ve ailelerinin organik ürünlere ulaşabilmesi, hızlı iyileşmeleri için manevi destek sağlayacaklar.” “Proje aynı zamanda onların daha sağlıklı beslenmelerine de destek sağlayacak.”

Pediatrik Hematoloji Derneği Üyesi ve Proje Koordinatörü Oya Orhun, lösemili çocukların kemoterapi sürecinde sağlıklı beslenmesi gerektiğini belirtti.

Bu kapsamda bir proje geliştirdiklerini belirten Orhun, “Burası ofis olarak kullanılacak. Ofis doktorlarımız ve hemşirelerimizin kontrolünde açık olacak. Etkinlik günlerinde doğal gıdalar getireceğiz ve öğrencilerimizin sağlıklı olmasını sağlayacağız. Çocuklar bu ürünlerden yararlanabilirler.” Koştu.

Pediatrik Hematoloji Derneği tarafından yürütülen proje, İl Sağlık Müdürlüğü, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından destekleniyor.

Programa İl Sağlık Müdürü Muhammed Tosun, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, İl Saymanı Murtaza Kamar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Burhan Kırıcı, YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Kamuran Karaman, doktorlar ve lösemili çocuklar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu