Ekonomi

The Simpsons’tan yeni kripto kehaneti: Bitcoin ETF tokeni piyasanın yeni öncüsü mü?

Dünyaca ünlü “The Simpsons Kehanetleri” olarak bilinen fenomene bir yenisi daha eklendi. Treehouse of Horror bölümünde kız kardeşi Marge, onu kurtarmak için blockchain tabanlı bir dünyada çeşitli maceralara atılıyor.

Her ne kadar parodi olarak görülse de uzun zaman önce gerçek hayattaki olayları kapsadığı için Simpsons kehanetleri olarak bilinen bir dizi şaşırtıcı yorumla karşı karşıya kalan dizinin bu bölümünde NFT dünyasına pek çok gönderme yapıldı.

Bölümde Bored Ape Yacht Club ve Beeple dahil birçok ikonik NFT koleksiyonuna ve sanatçısına göndermeler yer aldı. Bölümde yapımcılar bazı NFT’lerin spekülatif doğasıyla da dalga geçti.

Bart’ın uygunsuz bir fotoğrafını dijital ortama aktarmasıyla ilk başta dünyası yıkılan Peder Homer, daha sonra söz konusu NFT’nin 1,5 milyon dolarlık fiyatını görünce çok sevindi.

Serinin bu bölümünün yayınlanmasının ardından en bilinen koleksiyonlardan biri olan BAYC NFT baz fiyatları 24 saat içinde yüzde 1,59 oranında artış gösterdi. Ancak Simpsons etkisine rağmen fiyatlar zirvenin oldukça altında kaldı.

Bölümdeki NFT referansları akıllara son yılların NFT çılgınlığını getirdi. 2021 ve 2022 yıllarında kripto dünyasını kasıp kavuran NFT pazarı büyük bir yükseliş kaydederek aylık işlem hacmi 2,8 milyar dolara ulaştı. Ancak bu çılgın yükseliş 2023 yılına gelindiğinde etkisini yitirdi ve NFT’lerin yüzde 95’inin hiçbir değerinin olmadığı belirtildi.

Günümüz piyasasına baktığımızda yatırımcıların dikkatini çeken konulardan biri de spot piyasadır. Bitcoin ETF başvuruları geliyor. Başta BlackRock olmak üzere pek çok şirketin düzenleyici kurumdan onay beklediği bu dönemde başlatılan yeni bir kripto projesi, spot Bitcoin ETF haberlerinin rüzgarından nasibini almayı hedefliyor.

Bitcoin ETF jetonu nedir?

BTCETF tokenı ile hayata geçirilen Bitcoin ETF tokeni güvenliğiyle tanınmaktadır. Ethereum Blockchain üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 tokenidir. Token, ABD piyasalarının heyecanla beklediği spot Bitcoin ETF gelişmelerinden ilham alınarak oluşturuldu.

Spot Bitcoin ETF başvurularını ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi’nin (SEC) onayını bekleyen ana kripto para birimi BTC’yi kapsayan proje, bu heyecanın tokenize edilmiş versiyonudur.

Proje, ön satış faaliyetiyle Bitcoin ETF token satın almak isteyen yatırımcılarla buluşuyor. Staking özellikleriyle öne çıkan deflasyonist bir token olan Bitcoin ETF, aynı zamanda yatırımcılara pasif gelir elde etme olanağı da sağlıyor.

Bitcoin ETF token ön satışı başlıyor

Borsa listelerindeki performansının yanı sıra yatırımcılara staking yoluyla gelir elde etme fırsatı sunan Bitcoin ETF token ön satışı, hızlı başlamasıyla dikkat çekiyor. Şu anda yayına giren ön satışta şu ana kadar toplanan fon 50 bin dolara yaklaşıyor.

Bitcoin ETF tokeninin toplam 2 milyar 100 milyon token arzı var. Bu arzın yüzde 40’ı ön satış, yüzde 25’i staking, yüzde 25’i yakma mekanizması ve yüzde 10’u likiditeye ayrılıyor. Ethereum tabanlı ERC-20 uyumlu tokenın ön satışından toplam 4 milyon 956 bin dolar elde edilmesi hedefleniyor.

Bitcoin ETF proje ekibi, satış öncesi etkinlikte kademeli fiyat artışı politikası izliyor. Yatırımcılar erken davranarak Bitcoin ETF tokenlarını indirimli fiyatlarla satın alma imkanına sahip oluyor. Ne kadar erken yatırım yaparsanız borsa listelenmeden önce o kadar fazla kâr elde edersiniz.

Bitcoin ETF ön satışında 10 aşama bulunmaktadır. Her aşamaya eşit olarak 84 milyon BTCETF tokeni tahsis ediliyor. Mevcut ilk aşamada yatırımcılar 0,0050 $ karşılığında 1 Bitcoin ETF tokenı satın alabilirler. Son aşamada token fiyatının 0,0068 dolara yükselmesi planlanıyor.

Bitcoin ETF token yol haritasında neler var?

Önde gelen kripto para birimi Bitcoin ve spot Bitcoin ETF uygulamalarından ilham alan Bitcoin ETF token satın alan yatırımcılar, token yakma sistemi konusunda heyecan yaşıyor. DEX’te listelenmesinin ardından dolaşımdaki BTCETF token arzının sistematik olarak yakılması planlanıyor.

Token yakma sistemi, dolaşımdaki BTCETF tokenlarının sayısını azaltarak tokenin değerini artırmayı hedefliyor. Toplamda BTCETF token arzının yüzde 25’inin yakılarak dolaşımdan kaldırılması planlanıyor.

Proje sadece token yakma sistemiyle değil staking özellikleriyle de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ağı güvenli ve istikrarlı tutmak için token arzının yüzde 25’i staking’e tahsis ediliyor.

BTCETF tokeni için proje ekibi değişken bir staking sistemi tasarlıyor. Tokenlarını daha uzun süre kilitleyen token sahiplerinin, ulaşılan hedef başına staking ödüllerindeki artıştan faydalanması planlanıyor.

Proje grubu, topluluğu teşvik ederken token kilitleme yüzdesini daha uzun bir süre boyunca artırmak istiyor. Kripto para piyasasının yıllardır hayali olan spot Bitcoin ETF’nin onaylanmasına inanan bir grup tarafından geliştirilen proje, onay sonrasında gerçekleşecek olası bir rallide yerini almak isteyen yatırımcıları bekliyor. SEC’in.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu