Ekonomi

Temasek, genişleme için Betashares’e 198 milyon dolar taahhüt etti

Singapurlu Temasek Holdings, stratejik bir hamleyle Avustralyalı borsa yatırım fonu (ETF) yöneticisi Betashares’e 300 milyon A$’a (198,4 milyon $) varan bir yatırım yaptığını duyurdu. Pazartesi günü açıklanan bu sermaye infüzyonu, Betashares’in hem yerel hem de uluslararası pazarlardaki büyümesini destekleyecek.

Yönetimindeki 38 milyar A$’ın üzerindeki varlıkla Avustralya’nın en büyük ETF firmaları arasında yer alan Betashares, ürün tekliflerini genişletmek ve pazardaki varlığını artırmak için bu yatırımdan yararlanmaya hazırlanıyor. Firma şu anda Avustralya’da bir milyondan fazla yatırımcıya hizmet veriyor.

Temasek’in Betashares’te edineceği azınlık hissesinin tam olarak ne kadar olacağı açıklanmadı. Ancak Temasek, Betashares’in personeli ve özel sermaye şirketi TA Associates de dahil olmak üzere mevcut paydaşlar arasına katılacak.

Betashares tarafından bildirildiği üzere, Avustralya ETF endüstrisi, kısmen 15 milyar A$ net giriş sayesinde, 2023 yılında 177,5 milyar A$’a ulaşan piyasa değeri ile güçlü bir büyüme göstermiştir.

Betashares’in Kurucusu ve CEO’su Alex Vynokur, “Temasek’in yatırımı, hem organik olarak hem de satın almalar ve stratejik yatırımlar yoluyla yolculuğumuzun bir sonraki aşamasını hızlandırmaya yardımcı olacak” diyerek ortaklığın potansiyeli konusunda iyimserliğini dile getirdi.

NYSE:BABA (Alibaba), OTC:DBSDY (DBS Group) ve Tencent gibi önemli isimleri içeren çeşitli bir portföye sahip olan Temasek, 31 Mart 2023 itibariyle toplam 382 milyar S$ (282,36 milyar $) tutarında varlığı yönetmektedir.

Duyuru sırasındaki döviz kurları 1$ – 1,5124 Avustralya doları ve 1$ – 1,3529 Singapur doları şeklindeydi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu