Haber

Polonya Cumhurbaşkanı Duda Yeni Seçilmiş Parlamentoyla İşbirliğine Hazır

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, genel seçimlerin ardından yeni seçilen parlamentoyla iş birliğine hazır olduğunu belirterek, “Görevimin başlangıcından yani 2015’ten bu yana verdiğim en önemli mesaj, Polonya için en önemli konularda iş birliğiydi” dedi. Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün kapıları bu işbirliğini üstlenmeye hazır olan herkese her zaman açıktır.” Açık.” dedi.

Duda, 15 Ekim’de yapılan seçimlerin ardından ilk kez toplanan yeni Sejm’in (Polonya Parlamentosu alt meclisi) ilk oturumunda konuştu.

Seçimlerde yaklaşık 22 milyon kişinin oy kullandığını ve katılımın yüzde 74’ün üzerinde olduğunu hatırlatan Duda, bunun Polonya demokrasisi açısından büyük bir başarı olduğunu vurguladı.

Başkan Duda, ülkenin doğusunda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yaşandığını ve Polonya ordusuna verilen desteğin devam etmesi gerektiğini belirterek, “Umarım bu doğru gidişat korunur ve silahlanma programları devam eder. Parlamentodaki tüm kesimleri birleştiren bir konu. Başkomutan olarak bu konuya büyük önem veriyorum. Çünkü “Güçlü ve modern bir Polonya ordusu, vatanımızın güvenliğinin en iyi garantisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni seçilen parlamentoyla iş birliğine hazır olduğunu belirten Duda, “Görevimin başlangıcından yani 2015 yılından bu yana verdiğim en önemli mesaj, Polonya için en önemli konularda iş birliğiydi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kapıları Bu işbirliğini üstlenmeye hazır olan herkese her zaman açığız.” söz konusu.

Veto vurgusu

Duda, ülkede Hukuk ve Adalet Partisi iktidarında son 8 yılda önemli kazanımlar elde edildiğini ve bunları koruyacağını vurguladı ve şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanının anayasal yetkilerini sınırlandırmaya, zayıflatmaya veya sorgulamaya yönelik hiçbir girişimi kabul etmeyeceğim. Bunu kendim için değil, Polonya ve sonraki başkanlar için yapıyorum. Anayasal düzen korunmalı. İhlal ve esnemeyi kabul etmeyeceğim.” Polonya’nın en önemli iki değeri “Özgürlüğü ve dayanışmayı her zaman savundum ve savunacağım. Herhangi bir çözümün ciddi hukuki ve maddi şüpheler doğurduğunu düşünüyorsam, Cumhurbaşkanlığı vetosunu kullanmaktan veya böyle bir yasayı Anayasa Mahkemesi’ne göndermekten çekinmeyeceğim.”

Başkan Duda, Polonya’nın potansiyelinin değerlendirilmesini ve diğer ülkelerle rekabet edebilir hale getirilmesini istediğini sözlerine ekledi.

Seçim sonuçlarına göre iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi yüzde 35,38 oy alarak birinci parti oldu.

Bunu yüzde 30,70 ile ana muhalefet bloğu Sivil Koalisyon ve yüzde 14,4 ile Üçüncü Yol İttifakı izledi. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağ Konfederasyon Partisi ise yüzde 7,16 oy aldı.

Seçimlerden güçlü çıkan eski Başbakan Donald Tusk liderliğindeki Sivil Koalisyon ittifakı, Polonya 2050 ve Polonya Halk Partisi’nden oluşan Üçüncü Yol ittifakı ve Yeni Sol Parti, 10 Kasım’da koalisyon anlaşmasını imzaladı. Yeni bir hükümetin kurulmasının yolu.

Duda, yeni hükümeti kurma görevini 6 Kasım’da mevcut başbakan Mateusz Morawiecki’ye vermesine rağmen, başka hiçbir siyasi parti mevcut hükümetle çalışmakla ilgilendiğini belirtmedi ve bu nedenle Morawiecki’nin yeni hükümette güven oyu alması pek mümkün görünmüyor parlamento.

Muhalefetin vardığı anlaşmaya göre Tusk’ın yeniden başbakan olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu