Haber

Paşinyan’ın “Barış Kavşağı” projesi: Türkiye ve Azerbaycan’a zeytin bölümü

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan dün Tiflis İpek Yolu Forumu’nda yaptığı konuşmada “Barış Kavşağı” projesini uluslararası toplumla paylaştı.

Projenin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında 2. Karabağ Savaşı’nın ateşkes koşulları kapsamında açılması planlanan Zengezur Koridoru’nun da yer alması dikkat çekti.

Projeyle Ermenistan’ın Zengezur’un yanı sıra hem Azerbaycan hem de Türkiye ile kara ve demiryolu yoluyla bağlantı kurması planlanıyor.

Paşinyan, projenin Ermenistan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran arasındaki yol, demiryolu, boru ve iletim hatlarının onarımı, inşası ve işletmeye alınmasını kapsadığını belirtti. “Her ülke kendi devlet kurumlarıyla sınır ve gümrük kontrolünü uygulayacak”söylenmiş.

PAŞİNYAN DA ARTIK BARIŞ İSTİYOR

Forumda Paşinyan, önümüzdeki aylarda Azerbaycan’la barış anlaşması imzalamayı umduğunu da belirtti. Paşinyan barış istediğini daha önce de defalarca dile getirmişti. Azerbaycan ve Ermenistan’ın en geç 2024 ortalarında barış anlaşması imzalaması bekleniyor.

Hem Türk yetkililer hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce savaşın bir an önce sona ermesi ve bölgede normalleşmenin başlaması yönünde çağrıda bulunmuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu