Ekonomi

JPMorgan: “Ether ETF’e olan talep, Bitcoin ETF’e göre daha düşük olabilir”

Çeşitli nedenlerle JPMorgan (JPM), Perşembe günü yayımladığı bir araştırma raporunda, spot Ether (ETH) borsa yatırım fonlarına (ETF) olan talebin Bitcoin (BTC) ETF’lerine göre çok daha düşük olacağını iddia etti.

JPMorgan, bu yılın geri kalanı için spot-Ether ETF’lerinin net 3 milyar dolar kadar giriş çekeceğini öngördüğünü söyledi. Stake etme işlemine izin verilmesi durumunda, bu rakamın 6 milyar dolara ulaşabileceği belirtildi.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, Bitcoin ilk hamle avantajına sahipti ve belki de spot ETF onaylarına verilen tepki olarak genel kripto varlık talebini doyurdu.” diye yazdı.

Geçen hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), başvurulardan önemli düzenleyici dosyaları onaylaması ile ETF’ler, Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürülmeye neredeyse hazır. Ancak ticarete başlamadan önce düzenleyicinin S-1 formlarını da onaylaması gerekiyor. Bitcoin ETF’lerinin ticareti Ocak ayında başladı.

Raporda, Ether için böyle bir teşvik olmadığı belirtildi. Bu nedenle Nisan ayında gerçekleşen Bitcoin ödül yarılanması, spot Bitcoin ETF’leri için ek bir talep teşviki oluşturdu. Ayrıca banka, “Onaylanmış spot ETF’ler için stake etme imkânının olmaması, diğer platformların sunduğu stake etme kazançlarına göre daha az çekici hale getiriyor.” dedi.

Analistler açıklamada şu ifadelere de yer verdi:

“Yatırımcılar için değeri açısından Ether, bir uygulama token’ı olarak Bitcoin’den farklıdır, Bitcoin ise portföy tahsislerinde altınla rekabet ederek daha geniş bir çekiciliğe sahiptir.

Daha az likidite ve yönetim altındaki varlıkların (AUM) daha az olması, Ether’in spot ETF’lerini kurumsal yatırımcılar için daha az çekici hale getirecektir.”

Grayscale Ethereum Trust’ı satın alan spekülatif yatırımcılar, bunun bir ETF’e dönüştürülmesini bekleyerek kâr elde etmeyi planladıkları için spot Ether ETF’lerinin piyasaya sürülmesine ilk tepki, büyük olasılıkla olumsuz olacaktır. Çalışmaya göre ETH yaklaşık 1 milyar dolarlık çıkış görebilir, bu da Ether fiyatlarını düşürebilir.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu