Haber

İran’daki türbe saldırısıyla ilgili 10 gözaltı

– İran’daki türbe saldırısıyla bağlantılı 10 gözaltı

TAHRAN – İran’ın Şiraz kentindeki Şah Çerağ Türbesi’ne düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili olarak 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

İran devlet televizyonu, Fars eyaletinin Şiraz kentindeki Şah Çerağ Türbesi’ne 2 kişi tarafından düzenlenen silahlı baskınla ilgili olarak şu ana kadar 10 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Terör saldırısını gerçekleştiren iki kişiden birinin İran güvenlik güçleri tarafından türbe içerisinde yakalandığı, ilk sorgularının ardından 4 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada, sorgusu sürdürülen saldırganın Tacikistan asıllı Rahmetullah Noruzof olduğu, ikinci saldırganı yakalamak için arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Fars Devlet Başkanı Hüccetülislam Seyyid Kazım Musevi de saldırıyla bağlantılı olarak gözaltına alınanların tamamının yabancı uyruklu olduğunu bildirdi.

Saldırı anına ait görüntüler ortaya çıktı

Şah Çerağ Türbesi’ne dün düzenlenen saldırı anına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Güvenlik kamerası görüntülerinde saldırganın Kalaşnikof ile türbenin ana giriş kapısına yaklaştığı ve kapıdan rastgele ateş ederek mozoleye girdiği görülüyor. Saldırganın yakalandığı anın bir başka paylaşılan görüntüsünde ise mezarın içindeki sivillerin, bir polis memurunun onu yere düşürerek saldırganı etkisiz hale getirdiği korkunç anları kameraya yansıdı.

Saldırının ardından dün yapılan ilk açıklamada 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, bugün yapılan açıklamada 1 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Anıtkabir daha önce DEAŞ’ın hedefi olmuştu

Öte yandan 26 Ekim 2022’de Şah Çerağ Türbesi’ne 3 terörist tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 2’si çocuk 13 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi ve saldırının iki faili 8 Temmuz’da idam edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu