Haber

Güney Afrika, İsrail’in uluslararası hukuk ihlallerinin soruşturulması çağrısında bulundu

Güney Afrika Cumhuriyeti, uluslararası topluma İsrail’in uluslararası hukuk ihlallerini soruşturması ve sorumlu tutması çağrısında bulundu.

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu yana 3 bin 257’den fazla Filistinli çocuğun öldürüldüğü, bu sayının, bölgedeki tüm çatışma bölgelerinde öldürülen yıllık çocuk sayısından fazla olduğu kaydedildi. 2019’dan bu yana dünya.

Açıklamada, çocukların öldürülmesinin savaş suçu olduğu vurgulanarak, bu ölümlerin sorumlularının terör suçlarından yargılanması gerektiği vurgulandı.

İsrail’in “işgalci güç” olarak kendisini askeri yollarla savunma hakkının bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, “İsrail’in kendisini askeri yollarla savunma hakkı kavramı kimileri tarafından yanlış, kimileri tarafından ise kasten kullanılmaktadır. İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’daki Filistin halkına uyguladığı zulüm gibi.” “Yasadışı güç kullanımını yasallaştırmak için kullanıldı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Mevcut durumda, İsrail’in hukuka aykırı güç kullanmasını teşvik eden ve mali açıdan destekleyenlerin, uluslararası hukuk ihlallerine yardım ve yataklık suçundan soruşturulması gerekmektedir.” denildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun acil ateşkes ve gıda, tıbbi malzeme ve yakıt temini için insani koridorun derhal açılması yönünde çağrıda bulunan kararını anımsatarak, şu ifadelere yer verildi:

“Güney Afrika ayrıca BM’yi, sivil nüfusu daha fazla bombardımandan korumak için hızlı bir şekilde bir koruma gücü konuşlandırmaya çağırıyor. Uluslararası hukuk tarafından desteklenen, kurallara dayalı bir sisteme gerçekten bağlı olan tüm ülkeler derhal harekete geçmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu