Ekonomi

Fatih Birol: Çin’in enerji talebi Avrupa’yı zora sokacak

Birol Cumartesi günü yıllık Münih Güvenlik Konferansı’nda Reuters’e verdiği demeçte, Avrupa hükümetlerinin geçen yıl elektrik sağlamak için Rus gazının boru hattı teslimatlarının yerini alacak daha fazla LNG terminali inşa etmek için birçok yanlış karar aldığını söyledi.

Ancak Çin’deki ekonomik zayıflık nedeniyle azalan elektrik talebinin baht faktörü olarak öne çıktığını sözlerine ekledi.

Birol, “Enerjinin bu kış sorun olmayacağını söylemek doğru olur. Son dakika sürprizleri olmazsa bu kışı en az hasarla atlatabiliriz” dedi. söz konusu.

gelecek kışın karamsar tablosu

Birol, pandemi kısıtlamalarının hafiflemesiyle ekonomik üretimde çok küçük bir artış olsa bile Çin’in gaz talebindeki toparlanmanın Avrupa’ya pahalıya patlayacağını söyledi.

“Yeterli LNG ithalat terminalimiz olmasına rağmen ithal edecek kadar gaz olmayabilir. Bu nedenle önümüzdeki kış Avrupa için kolay olmayacak.”

Bu nedenle Avrupa’da hanelerin ve şirketlerin gaz kullanımını azaltmak için çabalarını sürdürmesi ve yenilenebilir enerji üretiminin daha hızlı artması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu