Ekonomi

Calavo Growers hisseleri kazanç ve gelir kaybıyla düştü

SANTA PAULA, Kaliforniya – Avokado endüstrisinde küresel bir lider olan Calavo Growers, Inc. (NASDAQ:CVGW), mali ilk çeyrek finansal performansında bir düşüş bildirdi ve hem kazanç hem de gelir için analist beklentilerini kaçırdı. Kazanç açıklamasının ardından şirketin hisse senedi fiyatı %1,74 oranında geriledi,

Şirket, geçen yılın aynı döneminde 0,7 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına -0,04 dolar olan net zarara kıyasla, devam eden faaliyetlerden 2,6 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına -0,15 dolar net zarar açıkladı. Düzeltilmiş net zarar 0,2 milyon dolar ya da seyreltilmiş hisse başına -0,01 dolar olarak raporlandı ve analistlerin hisse başına 0,19 dolarlık tahmininin altında kaldı.

Bu çeyrekte elde edilen gelir 127,6 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,9’luk bir düşüş yaşandı ve konsensüs tahmini olan 246,88 milyon doların önemli ölçüde altında kaldı. Yetiştirilen segmentin net satışları %4,0 azalarak 113,0 milyon $ olurken, Hazırlanan segmentin net satışları %2,9 azalarak 14,6 milyon $’a geriledi. Ortalama avokado satış fiyatındaki %20’lik artışa rağmen, şirketin tedarik ve satış kararlarında hacim yerine marjı ön planda tutması nedeniyle hacim %18 oranında azaldı.

Başkan ve CEO Lee Cole bu çeyrekle ilgili olarak şunları söyledi: “İlk çeyrek sonuçlarımız avokado işimizdeki, özellikle de daha küçük boyutlu meyvelerdeki geçici piyasa dinamiklerinden etkilendi ve Şubat ve Mart aylarında koşulların iyileştiğini bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.” Cole ayrıca ikinci çeyrek ve 2024 mali yılı için iyimser olduğunu ifade ederek, avokado marjlarındaki iyileşme, daha iyi domates performansı ve Kaliforniya avokado sezonunun hızlanması nedeniyle kazançlarda sağlam bir toparlanma beklediğini belirtti.

Yönetim ayrıca taze kesim işinin satışını tamamlamaya yönelik ilerlemenin altını çizdi ve elden çıkarma ve diğer verimlilik önlemlerinden maliyet tasarrufu elde etmeyi beklediğini belirtti.

Calavo Growers bu çeyreği 47,0 milyon dolar net borçla kapattı ve 31 Ocak 2024 itibariyle yaklaşık 33,6 milyon dolar kullanılabilir likiditeye sahip. Şirket, 1 Nisan 2024 tarihinde kayıtlı hissedarlara 29 Nisan 2024 tarihinde ödenmek üzere hisse başına 0,10 ABD doları tutarında üç aylık nakit temettü beyan etti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

malkara-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu