Haber

Bursa’da İşkence Yapan Araç Kiralama Şirketi Sahiplerine Hapis Cezası

BURSA’da, tartıştıkları Cengiz B.’yi (54) işyerine getiren tutuklu sanıklar Melih Karalar (28) ve Ahmet Duran Uçar (31) ile tutuksuz sanıklar araç kiralama şirketi sahibi Yunus, işyerine getirtti. saatlerce müzik eşliğinde maskeleyip dövdü ve o anları kaydetti. Emre Koşar (35) ve Muzaffer Veyisoğlu’nun (21) davasında karar çıktı. Mahkeme, suçluluğu kanıtlanan 4 sanığa ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’, ‘yaralama’ ve ‘yağma’ suçlarından 6 yıl 8 ay ile 10 yıl arasında hapis cezası verdi.

Bursa’da şantiyelerde kalıp ustası olarak çalışan Cengiz B., geçen yıl aralık ayında Melih Karalar ve Ahmet Duran Uçar’ın işlettiği araç kiralama işletmesinden araç kiraladı. Cengiz B. gün bitiminde aracı teslim etti. Araçla kaza yaptığını iddia eden Cengiz B. ile Karalar ve Uçar arasında çıkan küfürlü tartışma, husumetle dönüştü. Karalar ve Uçar, Cengiz B. ile ortak arkadaşları Yunus Emre Koşar’dan bir görüşme ayarlamalarını istedi. Müteahhit Yunus Emre Koşar ve arkadaşı Muzaffer Veyisoğlu, Cengiz B.’yi arayarak iş görüşmesine davet etti. Ofisinde görüşmek istediğini söyleyen Yunus Emre Koşar, Cengiz B. ile arabaya doğru yöneldi. Bu sırada ellerinde bıçaklarla bekleyen Melih Karalar ve Ahmet Duran Uçar, Cengiz B.’yi zorla arabaya bindirip götürdü. ofislerine.

GÖZLERİNİ HAVLUYLA KAPATTILAR

Melih Karalar ve Ahmet Duran Uçar, Cengiz B.’yi ofisine getirip kulağını kesmekle tehdit edip dövdü. Karalar ve Uçar, Cengiz B.’nin burnunu ve gözlerini havluyla kapatıp ağzına su dökerken, Muzaffer Veyisoğlu o anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti. Karalar ve Uçar, bir süre müzik çalarak Cengiz B.’yi dövdü, ardından cebinden 1300 lirayı aldı. Saatlerce şiddete maruz kalan Cengiz B. bayıldı.

DÖVÜP TAKSİ ÜCRETİNİ ÖDEDİLER

Cengiz B. bir süre sonra kendine geldi. Karalar ve Uçar, maske takarak dövdükleri Cengiz B. ile fotoğraf çektirdi. Cengiz B.’ye saatlerce işkence yapan, ona tatlı yediren, çay ve su içiren iki şüpheli, “Bize 25 bin lira getireceksin. Aksi takdirde bu görüntüleri sosyal medyada yayınlayacağız” diyerek tehdit etti. Karalar ve Uçar, Cengiz B. için taksi çağırıp ücreti ödeyip evine gönderdi.

POLİSE GİTTİ VE ŞİKAYETÇİ OLDU

Taksiyle polis merkezine giden Cengiz B., yaşananları anlatarak şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu. Polis operasyon başlatarak Melih Karalar, Ahmet Duran Uçar, Yunus Emre Koşar ve Muzaffer Veyisoğlu’nu gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Melih Karalar, Ahmet Duran Uçar ve Muzaffer Veyisoğlu tutuklanırken, Yunus Emre Koşar ise serbest bırakıldı.

Şüpheliler, ‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’, ‘geceleri birden fazla kişi tarafından silahla yağmalamak’ suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. ‘Kişinin özel hayatının gizliliğini ihlal ve şantaj’. Dava açıldı.

‘STAJYORUM’ DİYEN SANILIĞA SERBEST BIRAKMA

Duruşmalarda yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanıklardan Ahmet Duran Uçar, “Kiraladığı aracın parasını bize ödemedi. Araca zarar verdi. Konuşmak için aradığımızda bize küfretti. İddia edildiği gibi dövmedik. Vedalaştık. Biz masumuz.”

Bir araç kiralama şirketinde stajyer olarak çalıştığını belirten ve “Olay günü korktuğum için sadece video çekmiştim” diyen Muzaffer Veyisoğlu, ılımlı cezayla serbest bırakılırken, diğer sanıklar ise, Melih Karalar ve Yunus Emre Koşar, olayda kendilerinin hiçbir suçunun bulunmadığını söyledi.

HEM İŞKENCEYİ YAPAN KİŞİ HEM GÖRÜNTÜYÜ ÇEKEN KİŞİ CEZALANDIRILDI

Mahkeme heyeti, sanıklar ve tarafların avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada kararını açıkladı. 2’si tutuklanan ve suçları kanıtlanan 4 sanık, ‘Cebir, tehdit veya dolandırıcılık kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Ahmet Duran Uçar ve Muzaffer Veyisoğlu’nu “yağma” suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırırken, sanıkların hasarı onarması nedeniyle cezayı 3 yıl 4 aya indirdi. Melih Karalar’a ‘tehdit’ suçundan 2,5 yıl hapis cezası verilirken, ‘yaralama’ suçundan verilen 5 ay hapis cezası da ertelendi.

Mahkeme, tutuklu sanıklar Melih Karalar ve Ahmet Duran Uçar’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, tutuksuz sanıklar Muzaffer Veyisoğlu ve Yunus Emre Koşar’ın, kararın istinaf mahkemesi tarafından onanması halinde tutuklanacağına hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu